Orientalne zapachowe inspiracje

Post Image

Zapachy rodem ze Środkowego Wschodu to aktualnie niezaprzeczalny hit. Perfumy i zapach są nieodłączną częścią arabskiej i islamskiej kultury. Olejek różany czy inne zapachy były powszechnie prezentowane gościom. Ta tradycja trwa po dziś dzień w krajach Środkowego Wschodu, dalekiego Wschodu, Indiach czy w Pakistanie. Zapach jest także szeroko wykorzystywany podczas medytacji czy modlitwy.

Muzułmanie przez setki lat wykorzystywali Oud (w Polsce znane pod nazwą Agar, to żywiczne drewno drzew z rodzaju Aquilaria), swój najświętszy składnik. Olejek Oud jest bowiem niezwykle rzadki. Pachnidło to jest uważane za święty dar od Boga. Wierni pielgrzymujący do Mekki z lubością pokrywają swoje ciała właśnie tym zapachem. Ubrani w białe szaty pielgrzymi zatrzymują się na modlitwę pięć razy dziennie, a ulice wypełniają się potężnymi aromatami żywicy, drewna, kwiatów i piżma.

Popularne na Środkowym Wschodzie zapachy to właśnie oud (agar), bursztyn, drzewo sandałowe czy piżmo. Zapachy te są znacznie głębsze i mocniejsze, a także trwalsze niż owocowe i kwiatowe kompozycje.

Zapach i perfumy w tym regionie nie są uważane za oznakę luksusu. Dla ludzi wywodzących się ze Środkowego Wschodu to coś wręcz niezbędnego. W związku z tym, że w tym regionie istnieje tak duży popyt na zapach wiele firm zajmujących się kreowaniem perfum, tworzy je "na miarę" tego rynku, pełne są więc orientalnych inspiracji.

Z racji, że arabski rynek gwałtownie się rozrastał już od lat, teraz widzimy, jak bardzo wpłynęło to na zapachową modę. Kompozycje inspirowane Wschodnim klimatem teraz należą do najbardziej pożądanych.

Komentarze

Czekamy na Twoje komentarze, spam i obraźliwe uwagi będą usuwane

Brak komentarzy

Dodaj komentarz