Dlaczego zmysł zapachu jest tak istotny?

Post Image

Rozumienie zmysłu zapachu

Zrozumienie jak działa zmysł zapachu było przedmiotem wielu badań w ostatnich dekadach. Niewątpliwie zapach to bardzo ważny zmysł - może nas np. ostrzec przed niebezpieczeństwem takim jak wyciek gazu czy pożar lub choćby przed nieświeżym jedzeniem, które z całą pewnością nie jest dla nas zbyt korzystne. Nieprzyjemne zapachy wysyłają do mózgu sygnał o możliwym zagrożeniu, ostrzegając nas. Zmysł zapachu jest ściśle związany z częścią mózgu odpowiadającą za emocje i pamięć.

Powonienie jest kluczowe dla przetrwania większości ludzi i zwierząt, ponieważ pozwala znaleźć wodę, pożywienie, a także w pewien sposób komunikować się. Nasz zmysł zapachu nie jest jednak tak przenikliwy i czuły jak u zwierząt. Ludzie są podobno w stanie wykryć około 10,000 różnych cząsteczek zapachowych.

Czy zapach wpływa na smak?

Zapach wpływa znacząco na zmysł smaku. Naukowcy twierdzą, że 80% smaków które jesteśmy w stanie rozróżnić, pojawia się dzięki temu, co czujemy dzięki zmysłowi powonienia. To właśnie dlatego jesteśmy poszkodowani i nie czujemy smaku kiedy mamy, brzydko mówiąc, zapchany nos. Kubki smakowe potrafią rozróżnić jedynie słodki, kwaśny, gorzki i słony smak, a pozostałe "smaki" są natomiast różnicowane przez zmysł powonienia.

Co wiąże się z utratą węchu?

Węch jest tak blisko związany ze smakiem, że w wypadku kiedy ten pierwszy jest w pewien sposób upośledzony może to drastycznie wpłynąć na zmianę nawyków żywieniowych. Bez zapachu jedzenie traci swój smak, a to powoduje że ludzie zaczynają solić więcej. To z kolei niesie za sobą konsekwencje zdrowotne, m.in. wzrost ciśnienia krwi, choroby nerek, cukrzycę czy problemy z sercem.
W niektórych bardziej ekstremalnych przypadkach utrata węchu może doprowadzić do depresji. Kłopoty ze zmysłem zapachu mogą być także oznakami znacznie poważniejszych chorób, takich jak choroba Parkinsona, Alzheimer czy stwardnienie rozsiane.

Znaczenie zapachu

Zdarzało się, że często nie przykładaliśmy zbyt wielkiej wagi do tego co czujemy polegając jedynie na naszych oczach i uszach. W przeszłości zmysł zapachu był natomiast integralną częścią ewolucji i był niezwykle ważny dla przetrwania. W dzisiejszych czasach wiele uwagi poświęca się raczej temu by nowymi perfumami zaintrygować partnera i skierować na siebie zainteresowanie. Dlatego też przemysł perfumeryjny jest tak szeroko rozwinięty na świecie.

Zapachy są dodawane do wielu produktów aby sprawić żebyśmy czuli się komfortowo. To własnie zapach bowiem jest odpowiedzialny za pamięć i emocje. Kiedy czujemy się dobrze kupując jakiś produkt, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy go kupować w przyszłości. To między innymi dlatego wiele firm dodaje zapachy do swoich produktów (mydła, proszki do prania, papierosy), do jedzenia także dodawane są najróżniejsze aromaty. W dzisiejszych czasach jesteśmy nastawieni na odbieranie bardzo wielu bodźców każdego dnia. Dlatego coraz więcej uwagi zwracamy na detale, a odpowiedni zapach pomaga nam często w podejmowaniu decyzji.

Komentarze

Czekamy na Twoje komentarze, spam i obraźliwe uwagi będą usuwane

Brak komentarzy

Dodaj komentarz